Nie ma co ukrywać, że na Mazury jedzie się, by odpocząć od zgiełku miasta i zapomnieć o codziennych troskach i problemach. Tutaj nie uświadczysz wielkich miast, fabryk, korporacji. Można bez obaw odpoczywać od pracy i zmartwień. A to najłatwiej przychodzi na łonie natury. Przyrody na Mazurach jest bowiem pod dostatkiem, objawia się ona na każdym kroku. Należy do niej na przykład Mazurski Park Krajobrazowy, oferujący niezapomniane, iście bajkowe widoki.

Las

Zdjęcie poglądowe.

Jest to wymarzone miejsce do robienia pięknych zdjęć, mogących być pamiątką na całe życie. Oprócz przepięknych widoków Mazurski Park Krajobrazowy oferuje nam szereg rezerwatów, takich jak Czapliniec – rezerwat ornitologiczny – Jezioro Lisunie – florystyczny – czy Królewska Sosna – leśno-torfowiskowy. Istnieje tu także kilka ścieżek przyrodniczych, szczegółowo oznakowanych w Parku i opisanych w informatorze, w który warto się zaopatrzyć przed udaniem się w drogę. Ciekawym zjawiskiem w Parku są także wyspy na jeziorach, stanowiące dużą atrakcję.

Również rowerzyści znajdą coś dla siebie – znajduje się tu kilka ścieżek rowerowych, a przy okazji można dowiedzieć się czegoś o historii i kulturze. Warta zobaczenia jest także Puszcza Borecka. Jej największą atrakcją są oczywiście żyjące na wolności Żubry. Puszcza również oferuje piękne widoki, wymarzone miejsca do sfotografowania, istnieje także możliwość dojazdu do niej wytyczonym szlakiem rowerowym.

Wigierski Park Narodowy jest jednym z najbardziej znanych Parków Narodowych w Polsce. Na jego terenie znajduje się jezioro Wigry – główna atrakcja dla turystów. Żyje tu również bardzo wiele gatunków zwierząt – prawie trzysta gatunków kręgowców. Wiele jest także rodzajów roślin – raj dla botaników, nawet tych z zamiłowania. Warunki klimatyczne są tu dość surowe – zima jest bardzo długa, trwa nawet do pół roku. Jednak również zimą widoki w Parku są piękne i całość wygląda jak w bajce. Na Mazury warto się wybrać właśnie ze względu na tą przyrodę, która onieśmiela i zachwyca każdego.